8 października grupa uczniów  naszego Liceum  pracująca nad projektem „Across The World With Fairy Tales” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Projekt z Klasą” zorganizowanego przez Nową Erę, wyjechała z opiekunką projektu panią Małgorzatą Piątkowską oraz  panią Marią Gardułą-Śniegowską i księdzem Tomaszem Kołodziejem na zagraniczną wycieczkę.Wyjazd zaplanowano tak, aby śladami   pisarzy baśni i bajek H. CH. Andersena oraz  F.Saltena dotrzeć do Wiednia i  Bratysławy.

 

Po długiej i nieco męczącej podróży,  w końcu dotarliśmy   do  Wiednia.

Już po opuszczeniu autokaru zostaliśmy mile zaskoczeni wyglądem miasta.

Na pierwszy rzut oka  stolica Austrii wydaje się być starannie  zaprojektowana, a okazała architektura   zapiera dech w piersiach.  Zmęczonego  podróżą  turystę  z pewnością koi  muzyka klasyczna,  płynąca z każdej ulicy tego miasta. I to co  jeszcze bardziej zaskakuje w tak dużym mieście, to bujnie zielone parki, bajkowe kolory kwiatów oraz  czystość”- mówi Iza, uczennica klasy 3a.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy  od spaceru reprezentatywnym bulwarem -  Ringiem, przy którym zwiedziliśmy Wiedeńską Operę Państwową, Parlament, Kościół Wotywny. Następnie udaliśmy się pod dom  H. Ch. Andersena, aby dowiedzieć się, gdzie żył i tworzył pisarz.           W programie wycieczki  nie zabrakło również wizyty w  pałacu cesarskim  Hofburgów                  i   w rezydencji Shonbrunn z jej  imponującymi ogrodami. 

Między Ringiem a Praterem  przewodnik odkrył przed  nami ulicę Lowengasse z domem Hundertwassera. Dla wszystkich uczestników wycieczki było wielkim zaskoczeniem zobaczyć w tak uporządkowanym mieście  kontrowersyjne dzieło w postaci kolorowego budynku, który przypomina domy, jak z  dziecięcej malowanki.

Znalazł się również czas na  przechadzkę ulicą Graben z jej  licznymi luksusowymi i  bardzo drogimi butikami znanych wiedeńskich projektantów.

W Wiedniu nie sposób się nudzić. To miasto  z pewnością  zasługuje na miano jednej z najatrakcyjniejszych metropolii w Europie, która zaspokoi najbardziej wybrednego turystę.

„Każdego z nas coś  urzekło, mi najbardziej  podobało się  Muzeum Historii Naturalnej                  z bezcenną kolekcją, liczącą kilka milionów eksponatów, przedstawiających historię naszej planety: minerały, kamienie szlachetne, owady, szczątki gatunków sprzed milionów lat oraz liczącą ponad 25 tys. lat figurką Wenus z Willendorfu” – stwierdza Gabriela, uczestniczka wycieczki.

„ W moim sercu pozostało Muzeum Historii Sztuki, gdzie obejrzeliśmy niezwykle cenne dzieła malarstwa artystycznego, stanowiącego niegdyś prywatną kolekcję Habsburgów. Wśród wybitnych dzieł mieliśmy okazję podziwiać obrazy: P. Bruegla, R. Santiego, Caravaggia, Tycjana i Rubensa. I należy przyznać, że  to prawdziwe szczęście znaleźć tak wyśmienite prace pod jednym dachem – mówi Ania z klasy 1a.  

Klimat tego miasta tworzy nie tylko historia, architektura, ale także zwyczaje i tradycje. Oczywiście w czasie wycieczki  nie mogło  zabraknąć chwili na degustację wiedeńskich specjałów kulinarnych.  Miasto to jest przecież ojczyzną sznycla wiedeńskiego. 

A dla  miłośników  słodkości – koniecznie  tort Sachera,  po prostu pieszczota podniebienia. Ceny w samym  sercu miasta  są sporo wyższe niż w Polsce, ale dzięki naszemu przewodnikowi,  odkryliśmy fantastyczną restaurację  na naszą kieszeń.

Na koniec  pobytu w Wiedniu pojechaliśmy do dzielnicy, w którym żył  Felix Salten, autor powieści pt. „Bambi: Opowieść Leśna”.

Kolejnym punktem naszej wyprawy była  ojczyzna Janosika, a dokładnie Bratysława. Po Wiedniu  wydała nam się małym, ale przytulnym miastem, w którym zwiedziliśmy uroczą Starówkę z zamkiem oraz Nowy Mostem o śmiałej konstrukcji, zwieńczonej czymś na kształt spodka. Na uczestnikach wycieczki wrażenie wywarły także Rolandova Fontána i Stary Ratusz w stylu gotyckim. Zwiedziliśmy także  katedrę św. Marcina, dawny kościół koronacyjny królów.

Our website is protected by DMC Firewall!