Podążając nowymi ścieżkami, klasa II B dotarła na Pogórze Ciężkowickie. Ten piękny teren znany jest głównie z Rezerwatu Przyrody „Skamieniałe Miasto”. Obszar "Skamieniałego Miasta" jest pierwszym w Karpatach, gdzie zostały rozpoznane struktury kopalnych podmorskich osuwisk.

Skałki występujące w rezerwacie zbudowane są z piaskowca cieżkowickiego, który pojawił się około 30 mln lat temu (era kenozoiczna, epoka dolno-eoceńska). Niestety zła pogoda pozwoliła tylko na zobaczenie kilku skalnych obiektów. Mamy nadzieję, że uczniowie chętnie wrócą w to miejsce i dokładniej zapoznają się z tym uroczym miejscem. Na szczęście Ciężkowice mają wiele do zaoferowania, nawet w niepogodę. Dlatego trzygodzinne zajęcia edukacyjne odbyły się na terenie Muzeum Przyrodniczego. Muzeum jest bardzo nowoczesne, oprócz obejrzenia niezwykłej wystawy ornitologicznej, młodzież mogła korzystać ze stanowisk interaktywnych. Ponadto wysłuchali wykładu na temat dużych ssaków (żubr, łoś, wilk, ryś, żbik, niedźwiedź). Uczniowie wzięli również udział w lekcji „Czerwona Księga”.

Na zakończenie wycieczki uczniowie mogli przypomnieć sobie informacje dotyczące Ignacego Paderewskiego, którego dworek znajduje się w Kąśnej.

Reporterem wyjazdu był Radek. Mamy nadzieję, że liczne zdjęcia oddadzą sympatyczną atmosferę, która panowała podczas wyjazdu.