W dniu 26.06.2013r. odbyła się szczególna  sesja Młodzieżowej Rady Powiatu w obecności władz samorządowych,m.in. pana Starosty Jasielskiego Adama Kmiecika. Udział w sesji wzięli wszyscy członkowie Rady z poszczególnych szkół, opiekunka rady- pani Agata Lorens, opiekunowie samorządów szkolnych, dyrektorzy szkół i zaproszeni goście- artyści powiatowi. Młodzież z każdej szkoły miała za zadanie przedstawić sylwetkę i prace, wybranego przez siebie, lokalnego twórcy artystycznego.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z naszego Liceum - Monika Żygłowicz i Michał Jelec wybrali do prezentacji osobę Pana Marcina Janika, cukiernika i kucharza, którego pasją pozazawodową jest malowanie obrazów. Relacja naszych przedstawicieli US była przygotowana bardzo ciekawie,  Monika i Michał potrafili z zaangażowaniem mówić o zainteresowaniach i artystycznej pasji pana Marcina Janika. Zachwyt zebranych wzbudził poziom prac artysty, który nie ukończył szkoły artystycznej, a prezentuje w swych obrazach pełen profesjonalizm. Sesja miała za zadanie krzewić wśród młodzieży poczucie związku z „małą ojczyzną”, budzić zainteresowanie kulturą lokalną, a także motywować i angażować młodzież do pracy społecznej.

Opracowała: Barbara Żytniak