W dniu 10 kwietnia 2013 roku społeczność kołaczyckiego liceum, pamiętając o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy w Smoleńsku, uczciła pamięć zmarłych Polaków.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zebrali się pod obeliskiem ku czci pomordowanych w Katyniu mieszkańców gminy Kołaczyce. W miejscu tym złożyli kwiaty i zapalili znicze.

W uroczystym przemówieniu Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, pan Antoni Salacha przywołał tragiczne wydarzenia z lat 1940 i 2010, zwracając uwagę, że podobne nie miały dotychczas miejsca w historii. Wiosną 1940 r. NKWD rozstrzelało ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym mieszkańców naszej gminy, uznając ich za przestępców i wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego. W 2010 roku zaś zginęła elita rządząca kraju, w tym Prezydent RP z małżonką.

Społeczność szkolna, pamiętając o ofiarach, włączyła się w uroczyste obchody, które mają miejsce dzisiaj w całym kraju i na cmentarzu w Lesie Katyńskim.