W dniu 11 marca 2013r. w kołaczyckim liceum odbyły się niecodzienne zajęcia. W ramach cyklu " Lekcje Europejskie" społeczność szkolna oraz  przedstawiciele młodzieży z sąsiadującego ze szkołą gimnazjum wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Panią Elżbietę Łukacijewską- poseł Parlamentu Europejskiego.

Pani europoseł przedstawiła w sposób niekonwencjonalny funkcjonowanie poszczególnych instytucji Unii Europejskiej, szczególną uwagę skupiając na Parlamencie Europejskim. Europosłanka, zgodnie z tematem lekcji "Parlament Europejski bez tajemnic", przybliżyła funkcjonowanie instytucji odpowiedzialnej za współtworzenie prawa, kontrolę budżetu Unii oraz kontrolę Komisji Europejskiej. Pani Elżbieta Łukacijewska przedstawiła też działalność polskich europosłów oraz pozytywne relacje panujące pomiędzy nimi. Pokazała również funkcjonowanie zaplecza instytucji unijnych, ciekawostki, których nie można znaleźć  w podręcznikach szkolnych. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach z zainteresowaniem wysłuchali interesujących treści, a na  zakończenie   podziękowali pani poseł Elżbiecie Łukacijewskiej  bukietem kwiatów za tak ciekawe spotkanie.