Najistotniejszym problemem zdrowia na świecie stają się nowotwory złośliwe. Rak nadal przedwcześnie przerywa  życie co 4. Europejczyka. Jest on główną przyczyną zgonów Polaków przez 65. rokiem  życia. Dlatego zapobieganie zachorowaniom, wczesne wykrywanie i leczenie nowotworów oraz walka o jakość życia chorego na raka (szczególnie walka z bólem) stają się podstawowymi zadania. W Polsce w ostatnich dekadach zmniejszyła się liczba zachorowań z powodu nowotworu płuca, przede wszystkim u młodych i w średnik wieku mężczyzn o prawie 2 tysiące rocznie. Okazuje się bowiem, że dzięki posiadanej wiedzy oraz skutecznej interwencji jesteśmy w stanie odnosić skuteczne sukcesy w walce z rakiem.

Mając na uwadze powszechny problem zwiększającej się liczby zachorowań i zgonów z powodu nowotworów złośliwych dnia 14 listopada 2012 w naszej szkole zostało zorganizowane z ramienia Podkarpackiego i Małopolskiego Kuratora Oświaty przy współpracy z Dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie i Prof. Dra hab. n. med. Leszka Kołodziejskiego szkolenie upowszechniające zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Jego celem było ukazanie konieczności ograniczenia ekspozycji na rakotwórcze składniki dymu tytoniowego oraz inne czynniki kancerogenne wynikające ze stylu życia, a także istoty wczesnego wykrywania i leczenia szczególnie skuteczne w wypadku raka szyjki macicy, piersi czy jelita grubego. W niniejszym spotkaniu udział wzięli delegowani nauczyciele z okolicznych szkół i przedszkoli m.in. z Kołaczyc, Bieździedzy, Sieklówki, Lublicy, Krajowic, Brzostku, Gorzejowej, Siedlisk Bogusz i Januszkowic oraz nauczyciele z naszego liceum. Tematy zrealizowane zostały w oparciu o wykłady Prof. Leszka Kołodziejskiego: „Wojna biologiczna?”, „Czerniaki i znamiona”, „Uzasadnienie zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” oraz pani Moniki Łabuzek: „Zwiększenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży”. Każda ze szkół otrzymała także ciekawe materiały promocyjne, które niewątpliwie będą pomocne w szerzeniu działań profilaktycznych raka w swoich szkołach i placówkach.

Przygotowała Mariola Walczak