11 listopada w całym kraju obchodzono Święto Niepodległości. Wspomnienia tego dnia nie mogło zabraknąć w żadnej polskiej szkole. Tak też było w kołaczyckim liceum.

Świętowano w całej Polsce

Najważniejsze narodowe święto w polskim kalendarzu przypomina symboliczny dzień odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. To uroczystość przypominająca o powrocie Rzeczypospolitej do wspólnoty suwerennych państw i dzień pamięci o tych, którzy za wolność naszej Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. We wszystkich miastach w kraju wywieszano biało-czerwone flagi i organizowano uroczystości z uczestnictwem najważniejszych osobistości.

Święto Niepodległości w kołaczyckim liceum

Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor, w swoim wystąpieniu odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, skierowany do uczniów z okazji święta. Po przemówieniu Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, która przypomniała, że młodym, 777rew obiegowym opiniom, nie jest obojętne to, że 94 lata temu Polska odzyskała niepodległość i jak ważny szczególnie dla nich jest smak prawdziwej wolności, uczniowie pod opieką pani Eweliny Drozd zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne, w którym w warstwie symbolicznej przypomnieli drogi Ojczyzny do niepodległości, czyli czasy, kiedy nasi pradziadowie walczyli o to, aby dzisiaj można było żyć w wolnym kraju.

Społeczność szkolna, wsłuchana w słowa patriotycznych pieśni i poezji, oglądała odgrywane przez uczniów sceny zabierania nam tej wolności, walki o nią i krępowania w łańcuch białego orła po to, aby więzy triumfalnie zrzucić. Nie zabrakło nuty poezji romantycznej, przypomnianej przede wszystkim w słowach znanej każdemu Polakowi Wielkiej Improwizacji, w której bohater szuka sposobu uszczęśliwienia zniewolonego narodu.

Wiedzą, co znaczy wolność

Młodzież, angażując się w przedstawienie pokazała, że nie zapomina o swoich obowiązkach wobec Ojczyzny i ma świadomość potrzeby codziennej pracy i wysiłku dla kształtowania społeczeństwa mądrego i wartościowego, któremu nieobce są ideały braterstwa, solidarności, a przede wszystkim wolności.