II EDYCJA KONKURSU WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI POLICYJNO – PREWENCYJNYCH „W SŁUŻBIE SPOŁECZEŃSTWU – BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNA POLSKA”

Współorganizatorami konkursu, którego motto brzmi „W Służbie Społeczeństwu - Bezpieczna Szkoła - Bezpieczna Polska” była Komenda Powiatowa Policji w Jaśle oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  w Kołaczycach.
     Honorowy patronat nad konkursem objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty i Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie. Instytucje wspomagające konkurs: Starosta Jasielski i Burmistrz Kołaczyc.
    Jego celem jest m.in. upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać w życiu codziennym, zarówno w swoim środowisku lokalnym, jak i poza nim, rozwijanie postaw umożliwiających unikanie i pokonywanie niebezpieczeństw oraz zapoznanie młodzieży z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
     W finale, który po raz drugi został zorganizowany na obiektach ZSP w Kołaczycach, wzięło udział 9 drużyn z 5 szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół  w Tyczynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, Zespołu Szkół w Czudcu, Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach. Drużyny z Sanoka nie zgłosiły się do konkursu. Aby dotrzeć do finału trzyosobowe drużyny musiały pokonać swoich konkurentów na etapie szkolnym i rejonowym.
Konkurs składał się z następujących konkurencji:
1.    Test wiedzy z zakresu umiejętności policyjno-prewencyjnych
2.    Strzelanie z karabinków pneumatycznych
3.    Sprawnościowy tor przeszkód ( policyjny )
4.    Pierwsza pomoc ( potrącenie motocyklisty )

Zwycięstwo w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy i Umiejętności Policyjno–Prewencyjnych odniosła drużyna ZSP w Kołaczycach. Kolejne miejsca na podium zajęła reprezentacja ZSP nr 5 w Krośnie oraz druga z startujących w finale drużyn ZSP w Kołaczycach.
Klasyfikacja drużynowa przedstawia się następująco:
1 miejsce – 70 pkt zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach (zespół 1)
2 miejsce – 56 pkt zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie (zespół 1)
3 miejsce – 56 pkt zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycech (zespół 2)
4 miejsce – 39 pkt zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie (zespół 2)
5 miejsce – 36 pkt zajął Zespół Szkół w Czudcu (zespół 2)
6 miejsce – 31 pkt zajął Zespół Szkół w Czudcu (zespół 1)
7 miejsce – 26 pkt zajął Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie (zespół 1)
8 miejsce – 25 pkt zajął Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie (zespół 2)
9 miejsce – 21 pkt zajął Zespół Szkół nr 5 w Tyczynie

O drugim miejscu decydował lepszy wynik w konkurencji strzeleckiej.
     Honorowy patronat nad konkursem objął Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji. Nadinspektor Józef Gdański ufundował również puchar dla najlepszego uczestnika konkursu, którym został Tomasz Roś z ZSP w Kołaczycach.
     W klasyfikacji indywidualnej wyłoniono również najlepszą zawodniczkę, którą okazała się Monika Kucab z Zespołu Szkół w Czudcu. Od Burmistrz Kołaczyc Małgorzaty Salachy otrzymała statuetkę  za zdobycie największej liczby punktów wśród dziewcząt.
     W skład komisji konkursowej weszli m.in. podinsp. Maciej Karp, podkom. Bogusław Filip, podkom. Grzegorz Żytniak, mł.asp. Anna Śnieżek oraz sierż. Joanna Garbacik z KPP w Jaśle.

W uroczystym zakończeniu turnieju i rozdaniu nagród udział wzięli m.in. Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Józef Gdański, Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha oraz Komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Robert Woźnik.
    Do konkursu uczniów przygotowali: mgr Dariusz Szczepanik i podinsp. Maciej Karp Uczniom i opiekunom gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.