„Nikt nie rodzi się artystą” to motto Powiatowego Konkursu Teatralnego, którego organizatorem jest Liceum w Kołaczycach.

31 marca (w czwartek) odbyła się już dziewiąta edycja tegoż Konkursu i tak jak w poprzednich latach patronat honorowy nad nim objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty, Starosta Jasielski, Burmistrz Kołaczyc. Wielki finał odbył się we współpracy z Jasielskim Domu Kultury i wzięło w nim udział osiem grup teatralnych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Teatralne potyczki oceniało kompetentne i przyjazne młodzieży jury: Pani Małgorzata Machowska-aktorka z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Pani Helena Gołębiowska- pracownik Jasielskiego Domu Kultury, Pani Agnieszka Kuczała- pracownik Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, Pan Zbigniew Dranka- Przew. Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Jasielskiego, Pan Andrzej Papciak- Z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatu Jasielskiego, Pan Bogusław Mastej-emerytowany nauczyciel, miłośnik teatru.

Po obejrzeniu spektakli, których tematem przewodnim była młodość, jury nagrodziło zespoły:
w kategorii gimnazja:
I miejsce- Gimnazjum w Bieździedzy za ”Pokolenia”
II miejsce-Gimnazjum w Krempnej za „Tango”
III miejsce-Gimnazjum w Siedliskach Bogusz za „Śluby panieńskie”

w kategorii szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce-II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle za „Prześcieradło”
II miejsce-Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach za „Ferdydurke”
III miejsce- Zespół Szkół Budowlanych za „Zemstę”

Doceniono także najlepsze kreacje aktorskie:
w kategorii gimnazja-Pauliny Sanickiej
w kategorii szkoły ponadgimnazjalne- Pauliny Gronkiewicz.

Zarówno członkowie jury, jak i zaproszeni goście, m.in. Pan Piotr Zoła - Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Jaśle, Pan Zbigniew Dranka- Przew. Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Jasielskiego, Pani Emilia Miśko – Wiejowska –sekretarz Urzędu Miejskiego w Kołaczycach gratulowali młodzieży kreatywności, warsztatowych umiejętności , opiekunom- zaangażowania w pracę z młodzieżą. Podkreślali także fakt, że szkoła organizując Konkurs realizuje jedno z zadań nałożonych na współczesną szkołę przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które rok 2010/2011 ogłosiło ”Rokiem Odkrywania Talentów”. Dyrektor Liceum w Kołaczycach, Antoni Salacha, zamykając przegląd, podziękował sponsorom. Są to: Pan Adam Kmiecik - Starosta Jasielski, Pani Małgorzata Salacha-Burmistrz Kołaczyc, Firma „JAFAR”, Pani Anna Pankiewicz, Pan Andrzej Maziarz oraz zaprosił wszystkich na jubileuszową, dziesiątą edycję Powiatowego Konkursu Teatralnego.

Przygotowała Renata Makara