Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach biorą udział w II edycji projektu „Czwarta władza z klasą. Szkolny koncern medialny”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

O projekcie
Rekrutacja prowadzona była w formie konkursowej. Warunkiem uczestnictwa było zgłoszenie opisu planowanego szkolnego portalu medialnego skierowanego do społeczności lokalnej.

Przedsięwzięcie przeznaczone jest dla młodzieży licealnej z Małopolski, Podkarpacia i Śląska. Jego celem jest przekazanie uczniom kluczowych umiejętności z zakresu sztuki dziennikarskiej, technologii informacyjno-komunikacyjnych, języków obcych oraz przedsiębiorczości.

Liderem projektu jest Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera z Krakowa, a partnerami Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa oraz Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA z Gliwic, pod nadzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jest o co walczyć
W ramach programu tworzone są sześcioosobowe zespoły redakcyjne, które biorą udział w szkoleniach i warsztatach, a zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystują w tworzeniu profesjonalnego internetowego koncernu medialnego w języku polskim i angielskim. Na autorów najlepszych serwisów WWW czekają nagrody, najważniejsze z nich to: zagraniczne i krajowe obozy językowe, komputery, aparaty cyfrowe.

Kołaczyccy licealiści w akcji
20 grudnia 2010 roku uczniowski zespół redakcyjny z Kołaczyc, jako jedyny z powiatu jasielskiego, wziął udział w uroczystej gali inaugurującej II edycję projektu w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie, a w styczniu rozpoczął warsztaty prowadzone przez nauczycieli akademickich Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz dziennikarzy.

Portal musi zostać zgłoszony do konkursu na początku maja. Przed kołaczyckimi uczniami zatem wielkie wyzwanie, a przede wszystkim dużo pracy, w której na pewno zostaną wykorzystane zapał i entuzjazm wyniesiony ze szkoleń z ekspertami dziennikarstwa oraz ze spotkań z rówieśnikami.