W piątek, 3 grudnia 2010r, uczniowie klasy o profilu promedycznym, a także uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Pana Arkadiusza Skibę – magistra fizjoterapii, kierownika zakładów rehabilitacji w Brzostku i Smarżowej. Tematyką zajęć była: „Profilaktyka dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa”.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wykładu z anatomii, z ukierunkowaniem na coraz częściej występujące u młodych ludzi różnego rodzaju patologie kręgosłupa.  Pan magister Arkadiusz Skiba zwrócił uwagę na to, jak ważne jest przyjmowanie prawidłowej postawy przy podstawowych czynnościach dnia codziennego takich jak np. prasowanie, podnoszenie ciężkich rzeczy, odrabianie lekcji, praca przy komputerze, a także na odpowiednie wyprofilowanie krzesła przy biurku, czy siedzenia w samochodzie. Przedstawił również szczegółowo ćwiczenia, które są przeciwwskazane w programie przywracania równowagi napięć  mięśniowych kręgosłupa lędźwiowego, a następnie pokazał odpowiedni zestaw ćwiczeń prowadzących do  stabilizacji i wzmocnienia kręgosłupa lędźwiowego, zachęcając do codziennego ich wykonywania, celem zachowania  jak najdłużej sprawności fizycznej i wydolności kręgosłupa. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali ulotki z zestawami ćwiczeń. Pan mgr Arkadiusz Skiba podkreślił ważną rolę aktywnego wypoczynku, a także unikania długiego przebywania w pozycji siedzącej. Te zajęcia uświadomiły  uczestnikom jak ważne jest dbanie o własne zdrowie. Pozostaje więc życzyć wszystkim dużo wytrwałości w wykonywaniu zaleconych na zajęciach ćwiczeń.