W dniu 16 kwietnia 2010r. odbyły się  w mieście i Gminie  Kołaczyce obchody  70 rocznicy mordu katyńskiego, obejmujące równocześnie  pamięć o Tych  wszystkich, którzy zginęli w tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem. Miały one wymowny, żałobny charakter.

W uroczystościach udział wzięli: Burmistrz Miasta Kołaczyc p. Małgorzata Salacha wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego, Żołnierze Jednostki Wojskowej 4909  wraz podpułkownikiem Zbigniewem Skałeckim – Komendantem Garnizonu w Rzeszowie, Orkiestra Wojskowa, delegacja Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych więźniów z porucznikiem Janem Klimkiewiczem, z- ca Komendanta Powiatowego PSP w Jaśle st. kpt.  Bogdan Ziemba, delegacja kosynierów z Bieździedzy, Ochotnicza Straż Pożarna z Kołaczyc, przedstawiciele Nadleśnictwa i rodzin Katyńskich, młodzież z klasy policyjno - strażackiej ZSP w Kołaczycach, Dyrektorzy Szkół Gminy Kołaczyce z delegacjami uczniów i pocztami sztandarowymi oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele lokalnej społeczności. Po Mszy św. odprawionej w Kościele Parafialnym w Kołaczycach, podczas której wszyscy wysłuchali odczytanego przez księdza proboszcza Jana Sabata kazania biskupa Tadeusza Płoskiego, które miał wygłosić w Katyniu, ale niestety zginął w  tragicznej katastrofie samolotu, nastąpił przemarsz pod Obelisk upamiętniający  wymordowanych w Katyniu mieszkańców Kołaczyc. Tam odbył się Apel Poległych, złożenie kwiatów przez poszczególne delegacje oraz salwy honorowe ku czci pomordowanych w Katyniu oraz ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Całości dopełniło pełne refleksji przemówienie p. Małgorzaty Salachy - Burmistrza Kołaczyc. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Gminnego Ośrodka Kultury na okolicznościową Akademię przygotowaną przez młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach pod okiem p. Renaty Makary i Ewy Śmietany. Była ona utrzymana w tonie zadumy, pełna wzruszających akcentów poświęconych pamięci tych, którzy zginęli zarówno 70 lat temu, jak i ofiarom tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem.

Cześć ich pamięci!