W dniu 18 marca 2010 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach odbył się finał  IV edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego. Patronat nad konkursem objęli Starosta Jasielski, Adam Kmiecik oraz Burmistrz Miasta Kołaczyce, Małgorzata Salacha.
      Do finału konkursu  przystąpiło 47 uczestników, uczniów gimnazjów zakwalifikowanych  po  pierwszym etapie konkursu przeprowadzonym w szkołach macierzystych  16 grudnia 2009 roku.   W konkursie wzięli udział uczniowie  ze  szkół: Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Gimnazjum nr 2  w Jaśle, Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach, Gimnazjum w Brzostku,  Publicznego Gimnazjum w Brzyskach , Publicznego Gimnazjum  w  Błażkowej oraz Gimnazjum w Wróblowej.
     Konkurs został przeprowadzony w formie pisemnej, testu leksykalno-gramatycznego w kategorii języka angielskiego i kategorii języka niemieckiego,  który pozwolił sprawdzić uczestnikom konkursu wiedzę , a także miał na celu zmotywować  ich do rozwijania umiejętności językowych.
      Komisja  konkursu oceniła prace według regulaminu i wyłoniła następujących laureatów:

Kategoria – Język Angielski
I miejsce – Justyna Szańca, Gimnazjum nr 1 w Jaśle
II miejsce – Karolina Skiba, Gimnazjum nr 2 w Jaśle
III miejsce – Patrycja Kozicka,  Gimnazjum nr 2 w Jaśle

Kategoria – Jezyk Niemiecki
I miejsce- Magdalena Szlachta,  Gimnazjum Nr 1 w Jaśle
II miejsce – Żaneta Juszczyk,   Gimnazjum Nr 1 w  Jaśle
III miejsce – Agata Fuk,   Gimnazjum Nr 1 w Jaśle

Międzygimnazjalny Konkurs z Języka Angielskiego i Niemieckiego nie tylko  pozwolił uczestnikom sprawdzić swoją wiedzę,  ale przede wszystkim  zintegrował młodzież szkolną oraz zapewnił dobrą zabawę. Oczekiwanie na wyniki konkursu uatrakcyjniły występy młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach. Uczniowie zaprezentowali spektakl w języku angielskim przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne z Języka Angielskiego pt.”The Broken Heart”.
      Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz Urząd Miasta Kołaczyce.
Przygotowała Małgorzata Piątkowska