Dla upamiętnienia  70 – tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, którą obchodziliśmy we wrześniu bieżącego roku,  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach odbyła się Konferencja „Wrzesień 39 – Pamiętamy” organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc we współpracy z Kołaczyckim Liceum, pod patronatem Honorowym Wójta Gminy Kołaczyce.
        Celem Konferencji było przypomnienie tragicznych wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej,   pokazanie dziejów naszej „małej ojczyzny”, ściśle splecionych z  tragicznymi losami  całego narodu polskiego
        Uroczystości rozpoczęła sesja popularnonaukowa pod tytułem „Wrzesień 39 w Powiecie Jasielskim”, prowadzona przez Janusza Świątka, pracownika Muzeum Regionalnego w Jaśle.

       Okoliczna wystawa, będąca częścią Konferencji,  prezentowała  miedzy innymi sylwetki mieszkańców Kołaczyc i okolicznych miejscowości , którzy walczyli i polegli podczas wojennej zawieruchy lub zostali zamordowani w lasach Katynia, Starobielska, Ostaszkowa, albo zginęli w  obozach koncentracyjnych. Mottem ekspozycji stały się słowa Wisławy Szymborskiej: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”.
       Dopełnieniem  wzruszającej uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. W akademii wykorzystano fragmenty archiwalnych nagrań, które stworzyły niezwykła atmosferę, oddając dramat wojny, grozę bombardowań. Wzruszające teksty K. K. Baczyńskiego odsłoniły dramat młodego pokolenia zmuszonego do dramatycznych wyborów, oswojenia się z myślą o śmierci, uporania się z własną wrażliwością moralną i świadomością wysokiej ceny, jaką się płaci za „dorastanie do trumny”. 
       W Konferencji udział wzięli m. in. Wójt Gminy Kołaczyce, Małgorzata Salacha, dyrektorzy szkół gimnazjalnych z Gminy Kołaczyce, przedstawiciele środowiska lokalnego i młodzież. Dla młodych ludzi była to ważna lekcja historii, dla wszystkich – okazja do zadumy i refleksji nad „kształtem” współczesnego patriotyzmu,  potrzebą pamiętania o przeszłości.  Kardynał  Stefan Wyszyński pisał: „ Naród, który w sposób odpowiedzialny chce kształtować swoją przyszłość, musi pamiętać o przeszłości, musi nieustannie do niej nawiązywać”.

Our website is protected by DMC Firewall!