1 grudnia 2009 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kołaczycach zorganizował spotkanie dotyczące problematyki uzależnień. Zebrani na sali gimnastycznej w Liceum w Kołaczycach młodzi ludzie wysłuchali prelekcji wychowanków Domu Wspólnoty Cenacolo z Poręby Radlnej/koło Tarnowa. Spotkanie miało charakter profilaktyczny i miało na celu uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z picia alkoholu i eksperymentowania z narkotykami. Zaproszeni goście opowiedzieli o własnej drodze do uzależnienia oraz o szkodliwości używania środków uzależniających. Na prelekcję zostali zaproszeni uczniowie z Gimnazjum w Kołaczycach, Bieździedzy, Krajowic, Lublicy, Sieklówki i Sowiny.