13 grudnia 2023 r., w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, odbyły się powiatowe uroczystości poświęcone ofiarom komunistycznego reżimu z udziałem  uczniów naszej szkoły – strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2094 Kołaczyce.

Rozpoczęła je uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego   w  kościele pw. Św. Stanisława BM w Jaśle.  Eucharystii  przewodniczył ks. Dziekan Zbigniew Irzyk, a homilię wygłosił ks. Dariusz Weryński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM. Po mszy świętej delegacje władz samorządowych, przedstawiciele parlamentarzystów, „Solidarności”, szkół i instytucji oświatowych, służb mundurowych złożyły kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym strajk załogi Huty Szkła Jasło oraz  pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Następnie uczennica klasy II,  Laura Janusz odczytała okolicznościowy referat. Przypomniała, że głównym celem stanu wojennego  było złamanie kręgosłupa „Solidarności” oraz stłumienie dążeń Polaków do wolności. Przywołała największą zbrodnię stanu wojennego, tj. pacyfikację kopani „Wujek” w Katowicach, a także lokalne wydarzenia – strajk załogi Huty Szkła w Jaśle oraz innych miejscowych zakładów.

Starosta Jasielski, Adam Pawluś, zabierając głos, wspominał wydarzenia sprzed 42 lat, zwracając się do młodych, przypomniał, że wolność jest darem i zobowiązaniem.  Wolność, którą mamy, nie jest nam dana raz na zawsze. Musimy wszystko czynić, żeby nikt nie ośmielił się na taki bezprawne działania, jak  42 lata temu.

Na zakończenie odśpiewano pieśń „Ojczyzno ma”, będącą nieformalnym hymnem podziemnej Solidarności.