6 grudnia b.r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu „Ci, którzy rozdali życie...”, zorganizowanego przez Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie we współpracy z Departamentem Edukacji, Nauki i Sportu. Celem konkursu, który tematycznie nawiązywał do poświęcenia Rodziny Ulmów, było zachowanie pamięci o Polakach ratujących Żydów na Podkarpaciu oraz odkrywanie i rozwijanie uzdolnień uczniów, pobudzanie do twórczego myślenia.

Projekt „Swoja i Obcy pomagali” realizowany przez uczniów z Liceum w Kołaczycach: Patrycję Buczyńską, Sarę Kedrekovą, Darię Koperę, Patryka Barana został wyróżniony i otrzymał nagrodę pieniężną Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach realizacji Programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu".Uczniowie napisali reportaż o trzech wyjątkowych osobach, które w czasie II wojny światowej pomagały Żydom z Kołaczyc i Sowiny: Pani Annie Kopeć z Sowiny, Hrabinie Zofii Romer z Inwałdu i Doktorze Paczosie.
  W wydarzeniu uczestniczyli-Jolanta Sawicka-pełniąca obowiązki Wojewody Podkarpackiego, Władysław Ortyl -Marszałek Województwa Podkarpackiego, Małgorzta Rauch-Podkarpacki Kurator Oświaty.