Dnia 9 listopada br. odbył się XIII Powiatowy Pieszy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz połączony z Koncertem Pieśni Patriotycznych. Organizatorami  wydarzenia, które wpisuje się w powiatowe obchody 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości, byli: Powiat Jasielski, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.

 Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, Antoni Salacha powitał gości i uczestników Rajdu, w szczególności: ks. Gerarda Stanulę - kustosza  Sanktuarium na Górze Liwocz, przedstawicieli władz samorządowych na czele ze Starostą  Jasielskim, Panem  Adamem Pawlusiem oraz  Wójtem Gminy Brzyska,  Rafałem Papciakiem. 

  W uroczystościach udział wzięli także: Jan Muzyka, przedstawiciel Zarządu Powiatu Jasielskiego; Sławomir Madejczyk, radny Powiatu Jasielskiego;  Andrzej Papciak,  Naczelnik Wydziału Edukacji; Monika Gustek - Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji,  pracownicy Starostwa Powiatowego, dyrektorzy szkół  i placówek oświatowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych z Powiatu Jasielskiego, szkół podstawowych z Brzostku i Brzysk oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle  wraz z opiekunami oraz strzelcy ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" im. Józefa Piłsudskiego działającego przy LO w Kołaczycach.

  Obchody rozpoczęły się od wspólnej Eucharystii w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie w Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju koncelebrowanej przez ks. Rafała Kłosa - katechetę z LO Kołaczyce i  ks. Gerarda Stanulę.  

Punktem kulminacyjnym  oficjalnych uroczystości był Apel Poległych, w którym oddano hołd tym wszystkim, którzy walczyli i zginęli w walce o wolność naszej Ojczyzny. Przed tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy AK została wystawiona warta honorowa, a apel odczytał strzelec Jakub Burnatowski z Jednostki Strzeleckiej 2094 w Kołaczycach. Następnie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenia znicza pamięci przez delegację na czele ze Starostą Jasielskim, Adamem Pawlusiem i Wójtem Gminy Brzyska, Rafałem Papciakiem.

Zabierając głos, Starosta Jasielski, Adam Pawluś przypomniał trudną drogę Polaków do niepodległości, podkreślił potrzebę kultywowania, szczególnie przez młode pokolenie, pamięci o poświęceniu i ofierze naszych przodków. Zachęcał też wszystkich do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

 Dalszą część uroczystości stanowił Koncert Pieśni Patriotycznych poprowadzony przez Panią Justynę Maniak z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Uczestnicy uroczystości wysłuchali pieśni i piosenek patriotycznych, które często towarzyszyły walczącym, niosąc nadzieję i otuchę, ukazując radości i smutki żołnierskiego losu. W koncercie udział wzięli soliści oraz chóry ze szkół  Powiatu Jasielskiego. Nasza szkołę reprezentowała Patrycja Buczyńska, Która zaśpiewała piosenkę „Biały krzyż”.

 Na zakończenie  Starosta podziękował Organizatorom  oraz  młodzieży za uczestnictwo w tym patriotycznym przedsięwzięciu.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd