W nocy z 28 na 29 sierpnia b.r. rozpoczęła się wyprawa edukacyjna laureatów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjanci w służbie historii”, wśród których znaleźli się uczniowie z Liceum w Kołaczycach: Aleksandra Bober, Klaudia Dubiel, Julia Jasionowicz, Adam Piątkowski, Adriana Rak, Ilona Szymańska.  W wyjeździe, organizowanym przez Komendę Główną Policji oraz IPN, wzięło udział 12 drużyn z całej Polski.

Trasa wiodła przez : Mińsk, Kuropaty, Katyń, Miednoje.  Uczestnicy  odwiedzili m.in. Polskie Cmentarze Wojenne, na których znajdują się mogiły polskich żołnierzy, policjantów, ludności cywilnej zamordowanej przez NKWD. W Katyniu uczniowie Liceum w Kołaczycach odnaleźli tabliczki pomordowanych oficerów pochodzących z Kołaczyc, m.in. Karola Glazura oraz Ludwika Nowaka. W Miednoje odbyło się uroczyste nabożeństwo z udziałem pani konsul. W tym miejscu młodzież była uczestnikiem ważnego wydarzenia-w rosyjskiej części cmentarza, wspólnie z  delegacją z Rosji,  młodzi Polacy oddali hołd poległym Rosjanom. Później wspólnie uczczono pamięć pomordowanych Polaków. W Smoleńsku udano się na miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu. Jedną noc uczestnicy wyprawy spędzili na wyspie Stołybnyj, gdzie położony jest męski monastyr Pustelnia Niłowo – Stołobieńska. Tam właśnie  przetrzymywani byli, od października 1939r. do kwietnia/maja 1940roku,  polscy Policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii, Straży Więziennej, a także księża, ziemianie, osadnicy wojskowi, którzy zostali zamordowani w Kalininie(dawna nazwa Tweru) i pochowani w dołach śmierci w Miednoje. Na koniec wyprawy młodzież zwiedziła urokliwe Wilno.

   Wycieczka była dla uczniów  Kołaczyckiego Liceum ważną lekcją historii, pamięci i tolerancji. Miejsca, które odwiedzili, dostarczyły wielu mocnych przeżyć, skłaniając do wspomnień o  przeszłości, ale i refleksji nad przyszłością.

Our website is protected by DMC Firewall!