7 września odbyła się gminna edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”, zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Liceum  Ogólnokształcące w Kołaczycach.

  Narodowe czytanie to zainicjowana przez prezydenta akcja publicznego czytania największych dzieł literackich. Do tegorocznej edycji, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – powieść pytanie o losy Polski po odzyskaniu niepodległości.

  Do wspólnego czytania zaproszono: Burmistrz Kołaczyc, panią Małgorzatę Salachę; Przewodniczącego Rady Gminy; pana Stanisława Dunaja; pana Franciszka Bernala, Przewodniczącego Zarządu Miasta oraz Panie: Ewę Kucharczyk, Kierownik Biura Stowarzyszenia Nowa Galicja i Elżbietę Matyjasz, sołtys Sowiny oraz nauczycieli i uczniów Liceum i Szkoły Podstawowej w Kołaczycach.

  Pani Małgorzata Salacha, zwracając się do młodzieży, podkreśliła korzyści i radości płynące z czytania, przekonywała o tym, że w dobie komputerów, sztuka czytania nie zanikła i  warto sięgnąć po dobrą książkę, także utwory Żeromskiego.

  Różnorodne fragmenty „Przedwiośnia”,  ukazujące dorastanie Cezarego Baryki, jego zmagania i poszukiwania prawdy o sobie i Polsce, spory i polemikę z Gajowcem, opowieść o   szklanych domach, czytane przez gości i wybranych uczniów, pozwoliły przybliżyć klimat niełatwych czasów, gdy rodziła się polska państwowość.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd