24 kwietnia miały miejsce gminne uroczystości z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny, złożeniu kwiatów pod pomnikami odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Kołaczyckiego Liceum.

Młodzież w montażu słowno – muzycznym podkreśliła znaczenie chrztu dla kształtowania się  religii oraz państwowości polskiej. Radość za 1050 lat tradycji, wiary, narodu mieszała się z zadumą i refleksją nad współczesnym rozumieniem patriotyzmu. Koncert piosenek o charakterze patriotycznym i religijnym, komentarze narratorów oraz teksty literackie podkreślały  potrzebę pielęgnowania, szczególnie przez młodych, narodowego dziedzictwa, na które składają się takie  wartości, jak: Bóg, wiara, ojczyzna.

25 kwietnia akademia została zaprezentowana uczniom Kołaczyckiego Liceum, którzy tym samym odebrali od swoich kolegów ważną lekcję patriotyzmu.