17 września  2015r. - niekonwencjonalne obchody  76 rocznicy agresji  Związku Radzieckiego  na Polskę.

Głośne wybuchy petard, sygnał syreny alarmowej, ewakuacja młodzieży szkolnej  - rozpoczęły obchody rocznicy 17 września  1939r. – „ Dnia Sybiraka” , zorganizowane wspólnie przez Liceum Ogólnokształcące i Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach.

Niecodzienne rozpoczęcie uroczystości zaskoczyło młodzież , wzbudziło zainteresowanie wśród uczniów i z pewnością pozostało w ich pamięci.  Następnie młodzież zebrała się pod  Obeliskiem Katyńskim. Dalsza część uroczystości składała się ze złożenia kwiatów i zapalenia pamiątkowych zniczy, wystąpień  Pani Burmistrz Kołaczyc – Małgorzaty Salachy oraz zaproszonych Gości.  Ważnych punktem programu było wysłuchanie ballady  J.Kaczmarskiego  „Ballada Katyńska” oraz  recytacja wiersza  Z.Herberta  17 września” .