W trosce o bezpieczeństwo młodzieży Naszej Szkoły,  w obliczu narastającego problemu, używania środków odurzających (takich jak alkohol, narkotyki, dopalacze), dnia 30 marca 2015 roku (w dniu wywiadówki szkolnej) odbył się cykl szkoleń dotyczących profilaktyki uzależnień. Warsztaty prowadzone były przez terapeutę uzależnień, Pana Piotra Gozdeckiego,  pracującego na co dzień z osobami uzależnionymi. Koszty warsztatów zostały pokryte ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Gminie Kołaczyce.

Tematyka szkoleń skierowana była do młodzieży, rodziców i nauczycieli. Uczniowie podczas warsztatów ćwiczyli  umiejętność odmawiania. Nauczyciele dowiedzieli się, jak rozmawiać o uzależnieniach z uczniami i ich rodzicami. Rodzice zostali poinformowani, jak młody człowiek  zachowuje się po zażyciu danego środka odurzającego, jak rozpoznać, że dziecko jest pod wpływem narkotyków lub ma z nimi styczność, jak  powinni reagować by skutecznie chronić dziecko przed narkotykami i ich zgubnym działaniem. Terapeuta w sposób obrazowy i dobitny starał się uświadomić rodzicom, jak ważna jest ich rola w zdrowym i odpowiedzialnym wychowywaniu dzieci. Podkreślił, że rodzice są osobami, które swoje dziecko znają najlepiej i powinni bacznie przyglądać się i być zainteresowani swoim dzieckiem, które nieustannie jest narażane na kontakt ze środkami uzależniającymi.
     Niezależnie od tego, jakie dyskusje toczą się na temat używek w mediach, wśród polityków, dziennikarzy i innych osób publicznych, wychodzimy z założenia, że  odpowiednia wiedza o  ryzykowanych zachowaniach młodzieży dotyczących używania substancji uzależniających jest niezbędna, aby uchronić dzieci przed nieodwracalnymi skutkami takich eksperymentów.