11 kwietnia już po raz piąty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Policyjnej. W Olimpiadzie w tym roku wzięło ponad 200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych klas maturalnych z 57 szkół z całej Polski. Konkurs składał się z trzech etapów.

Pierwszy etap odbywał się na terenie szkół i uczestnicy mieli do napisania pracę na wybrany temat, z listy zagadnień zaproponowanych przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Drugi etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy drogą internetową, także na terenie szkół, których uczniowie zakwalifikowali się do drugiego etapu.

Do finałowej trzydziestki z całej Polski dostali się uczestnicy z najwyższą liczbą punktów. Wśród tych najlepszych znalazło się aż 9 uczniów z kołaczyckiego liceum. Trzeci etap odbył się już na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i składał się z egzaminu ustnego i sportowego. Konkurencja była duża, a poprzeczka postawiona została bardzo wysoko, gdyż do wygrania było 15 indeksów na studia w tej prestiżowej uczelni. Uczniowie z liceum z Kołaczyc, przygotowywani przez nauczycieli: p. Dariusza Szczepanika, p. Macieja Karpa i  kom. Bogusława Filipa, wykazali się świetną formą sportową i wiadomościami teoretycznymi. Siedmiu z nich, jako jedyna grupa z Podkarpacia, znalazło się na liście  wśród najlepszych 15 osób  z całej Polski z tytułem Finalisty Olimpiady Policyjnej i otrzymało indeksy na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia realizowany w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie bez udziału w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym. Uczniowie z kołaczyckiego liceum już od 5 lat wykazują się na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Policyjnej świetnym przygotowaniem, zarówno sprawnościowym jaki i teoretycznym, o czym świadczą regularnie wygrywane indeksy, w sumie zdobyto ich już 29.