W ramach Turnieju Aktywnych, który jest realizowany w naszej szkole, grupa Eko – logiczni z klasy IB pod opieką Pani Katarzyna Gardziny przygotowała happening na kołaczyckim Rynku. Odbył się on 26 marca 2014r.

Wcześniej uzyskano zgodę na  przeprowadzenie imprezy u Pani Burmistrz Małgorzaty Salachy oraz uzgodniono szczegóły z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska. O imprezie zostali powiadomieni mieszkańcy miasta, informacja pojawiła się w mediach oraz rozwieszone zostały plakaty.

Celem imprezy  było przypomnienie mieszkańcom o obowiązku segregacji śmieci, zakazie palenia łąk, nie zaśmiecaniu lasów i dbałości o najbliższe środowisko. Przeprowadzono zbiórkę: baterii, nakrętek i płyt CD. Dodatkowo uczniowie rozdawali mieszkańcom ulotki.

Ponieważ wiadomo, że najlepiej „nauczyć Jasia, bo dzięki temu Jan będzie to umiał”, postanowiono zaprosić uczniów Szkoły Podstawowej w Kołaczycach. Uczniowie mieli posegregować odpady do odpowiednich worków, stworzyć hasła proekologiczne, które zapisywano na balonach i każdy z autorów mógł balon zabrać ze sobą. Przeprowadzono również quiz z wiedzy o środowisku, wypadł wyśmienicie, dla trzecioklasistów nie było pytań, na które nie znali odpowiedzi.

Przygotowano również stanowisko do sadzenia roślin. Licealiści wraz z młodszymi kolegami sadzili gloksynie, które młodzi ekolodzy mieli zabrać do domu. Rośliny dostaliśmy od Państwa Dąbrowskich, właścicieli Gospodarstwa Ogrodniczego „Flora In vitro” w Dębowcu.

Podsumowaniem akcji było utworzenie kolorowego obrazu, który ma przypominać dorosłym o zagrożeniu, jakie stanowi wypalanie traw.

Nie bez znaczenia dla powodzenia imprezy była wspaniała pogoda.