W dniu 9 kwietnia 100 uczniów szkół średnich w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle uczestniczyło w warsztatach teoretycznych i praktycznych z zakresu edukacji ekologicznej. Warsztaty zostały zrealizowane w ramach Przedsięwzięcia pn. „Kampania ekologiczna na rzecz ochrony środowiska ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki – część nieinwestycyjna”, realizowanego w ramach Projektu „Jasło - moje miasto, mój dom”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Warsztaty teoretyczne i praktyczne miały charakter edukacyjno-informacyjny, a ich celem było podnoszenie świadomości ekologicznej. Nieracjonalne korzystanie z zasobów środowiska naturalnego doprowadza obecnie do wielu groźnych klęsk i katastrof ekologicznych. Nieodzowne jest więc szerzenie edukacji ekologicznej, która może zagwarantować poszanowanie środowiska przyrodniczego oraz racjonalne gospodarowanie jego zasobami. Działalność człowieka musi uwzględniać ekologię, minimalizując szkody wyrządzone przyrodzie. Od obecnego stanu tej świadomości i wynikającego z niej stosunku do środowiska przyrodniczego zależeć będzie w przyszłości bezpieczeństwo ekologiczne. Najważniejszym zadaniem edukacji ekologicznej jest oddziaływanie na system wartości młodego pokolenia i wskazywanie motywów działania na rzecz ochrony środowiska. Edukacja wśród młodzieży ma rozbudzać poczucie odpowiedzialności wobec otaczającej przyrody, zwracać uwagę na zagrożenia środowiska, inspirować do dokonywania odpowiednich wyborów konsumenckich i tworzyć nawyki ekologicznego stylu życia.

100 uczniów w części teoretycznej zapoznawało się z zagadnieniami adaptacji do zmian klimatu i zapobiegania tym zmianom, a w części praktycznej uczestniczyło w  interaktywnym pokazie z przeprowadzeniem eksperymentów przyrodniczych, gdzie uczestnicy mogli również przeprowadzić eksperymenty pod opieką instruktora.

W warsztatach wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Diana Czech, Gabriela  Cholewiak, Anna Kutyna, Konrad Bajorek i Jakub Burnatowski. Aktywnie uczestniczyli oni w części praktycznej, zgłaszając się jako ochotnicy.