Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Choroba może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Depresja to nie tylko smutek i przygnębienie. Do jej objawów należą: zaburzenia snu, trudności z zapamiętywaniem i koncentracją, zobojętnienie emocjonalne, utrzymujące się uczucie zmęczenia, uczucie rozdrażnienia, trudność w panowaniu nad swoimi emocjami oraz wzmożony lub zmniejszony apetyt.

Z obawy przed społecznym napiętnowaniem wiele osób wstydzi się skorzystać z pomocy psychologicznej, tymczasem depresję można skutecznie leczyć.

• Jeśli zauważasz u siebie objawy depresji skorzystaj z profesjonalnej pomocy
  • Zwróć uwagę na członków swojej rodziny i najbliższych – ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD typu „Weź się w garść!”, „Inni mają gorzej!”, „Nie przesadzaj!”, WSPIERAJ: ROZMAWIAJ, INTERESUJ SIĘ, pomóż znaleźć wsparcie specjalistów.

Bardzo ważne jest, żeby w trudnych momentach nie być samemu.

Dyżur psychologa/pedagoga szkolnego poniedziałek- piątek 8.00-15.00

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży  116 111
(bezpłatny, całodobowy)

Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli w stanie kryzysu psychicznego 800 080 222