W dniu 16 października społeczność LO w Kołaczycach uroczyście świętowała ważną rocznicę 250-lecia utworzenia Komisji Edukacji Narodowej oraz popularny Dzień Nauczyciela. Obchody rozpoczęła międzypokoleniowa debata na temat nauczania i wychowania. Przypomniano najważniejsze założenia reformatorów z  XVIII w. Szczególnie mocno wybrzmiały słowa: „Ucznia  sposobnym ze wszystkich miar uczynić do tego, żeby i jemu było dobrze  i z nim było dobrze” oraz refleksja dotycząca zawodu nauczyciela: „Trzeba nauczycielowi być filozofem, jaśnie widzieć rzeczy, znać grunt człowieka, skłonności, namiętności, pojętność każdemu wiekowi właściwą, związek umiejętności ludzkich; trzeba być czułym [wrażliwym], nienaruszonym [stanowczym], sprawiedliwym, gorliwym o dobro uczniów i dobro pospolite narodu ludzkiego. Ktokolwiek się podejmujesz tej usługi Ojczyźnie twojej, roztrząśnij dobrze obowiązek, który bierzesz na siebie, siły, które przynosisz!”

W debacie wzięli udział absolwenci  oraz emerytowani nauczyciele LO w Kołaczycach: Pani Eleonora Cieniek - rocznik 1951; Pan Kazimierz Iwanicki - rocznik  1960, nauczyciel w latach 1970-2004; Pani Maria Iwanicka- nauczycielka w latach 1972-2004; Pani Renata Samborska-rocznik 1996 oraz absolwent z 1984r. , Pan Antoni Salacha, obecny dyrektor szkoły. Wspominano pierwsze lata nauki po wojnie, ważne wydarzenia z życia szkoły na przestrzeni lat, nauczycieli, ciekawe historie z udziałem uczniów.

Jak co roku odbyła się akademia, podczas której po części oficjalnej, młodzież zaprezentowała, zaprawiony dużą dozą humoru i satyry, program artystyczny.

Na zakończenie pełnego wrażeń dnia społeczność szkolna bawiła się wspólnie na koncercie rokowym zespołu” Buldożer”,  którego członkiem jest ksiądz katecheta, Rafał Kłos.