W dniu 30 listopada o godzinie 12.40 w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach została przeprowadzona próbna ewakuacja szkoły.
Wykonanie takiej próby pozwala wyrobić prawidłowe nawyki zachowania się podczas pożaru uczniów i nauczycieli. Ma także  ocenić i ewentualnie poprawić bezpieczeństwo w budynku szkoły, pomaga sprawdzić  reakcję uczniów na alarm. Przedsięwzięcie to zostało wcześniej zaplanowane przy współpracy z Komendą Powiatową PSP w Jaśle.

  Trzykrotny sygnał dźwiękowy rozpoczął ewakuację. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji szybko i sprawnie, z zachowaniem procedur bezpieczeństwa, opuścili budynek szkoły w  bezpieczne miejsce.

  Po ewakuacji strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jaśle i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Kołaczyce zorganizowali dla  uczniów pokazową akcję gaszenia pożaru. Epizod ćwiczeń zakładał, że w sali chemicznej podczas wykonywania doświadczenia wybuch pożar.

  Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy ratownicze PSP i OSP. Dyrektor Szkoły, Antoni Salacha poinformował Dowódcę Akcji Ratowniczej, że wśród ewakuowanych brakuje trzech uczniów i prawdopodobnie przebywają nadal na terenie szkoły. Do budynku  zostaje wprowadzona rota gaśnicza, która ma za zadanie ugaszenie pożaru. Dodatkowo Dowódca Akcji wprowadza dwie roty poszukiwawcze uczniów. Po kilku minutach ratownicy odnajdują  uczniów w szatni. Transportują ich na zewnątrz  budynku i udzielają pomocy medycznej.

Po zakończeniu ewakuacji,  uczniowie wrócili bezpiecznie do szkolnych ławek.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!