Wybrana na dzień obchodów data - 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

  Przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystości w Jaśle, podczas której oddano hołd bohaterom pochodzącym z powiatu jasielskiego, którzy nieśli pomoc osobom żydowskiego pochodzenia prześladowanym przez Niemców. Złożono kwiaty i zapalono znicze w dawnej katowni Gestapo przy ul. Za Bursą, gdzie zamordowany został lekarz Julian Ney oraz przed tablicą na frontonie Sądu Rejonowego w Jaśle, upamiętniającą Eleonorę Goleń. Wartę honorową przed tablicą upamiętniającą Eleonorę Goleń wystawiła młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2094 działającej przy naszej szkole.
  Kolejna część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Tam uczennice naszej szkoły z kl. IA: Michalina Błoniarz i Maryla Trychta wspólnie z przedstawicielami: Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle oraz Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, prezentowały sylwetki Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej: Juliana Neya, Annę Bogdanowicz, Eleonorę Goleń, Apolonię i Stanisława Gacoń, Annę Kopeć, Zbigniewa Paczosę i Andrzeja Garbulińskiego.
  Prelegentki z Kołaczyc mówiły o prawości i odwadze doktora Zbigniewa Paczosy i pani Anny Kopeć. Doktor według relacji hrabiny Romerowej pomógł Adolfowi Billetowi, który pracował u niego pod fałszywym nazwiskiem w charakterze pomocnika dentysty oraz wywiózł do ochronki w Strzyżowie żydowskie dziecko. Pani Anna i Stanisław Kopeć z Sowiny przechowywali w swoim domu rodzinę Kruegerów. W 2003 za pomoc żydowskiej rodzinie zostali uhoronowani tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Our website is protected by DMC Firewall!