Pod takim hasłem odbyły się warsztaty, połączone z artystycznymi działaniami i zdrową rywalizacją, z udziałem uczniów szkół podstawowych z: Kołaczyc, Bieździedzy, Sieklówki, Lublicy, Sowiny, Brzostku oraz uczniów  Kołaczyckiego Liceum.

Pierwszą część działania stanowiły warsztaty edukacyjno-profilaktyczne, przybliżające uczestnikom tematykę wolności, prowadzone przez Panią Katarzynę Wolską, pedagoga szkolnego. Hasłem przewodnim stały się  słowa Jana Pawła II Wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Dyskutowano   o różnych wymiarach wolności, odpowiedzialności, a także przeciwdziałaniu wszelkim formom niszczenia i ograniczania wolności,  szczególnie  przez używki i nowoczesne technologie.   Po zakończonej dyskusji każdy zespół  przygotował krótkie przesłanie  na wybrany, ważny dla niego,  temat,
z zachowaniem poszanowania dla odmienności drugiego człowieka.

Kolejnym punktem projektu  było „rywalizacja” artystyczna. Uczniowie  mieli za  zadanie przygotować  prace plastyczne na jeden z wylosowanych tematów dotyczących różnych aspektów wolności.  Różnorodność  prac pokazała, że młodzi ludzie są bacznymi obserwatorami świata i żywo interesuje ich tematyka związana z tą istotną wartością w życiu człowieka. Na zakończenie uczniowie nagrali spot promujący szeroko rozumiana wolność.