Dnia 9 listopada br. odbył się XII Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz połączony z Przeglądem Pieśni Patriotycznych. Organizatorami  wydarzenia, które wpisuje się w powiatowe obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, byli: Powiat Jasielski, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.

  W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z Powiatu Jasielskiego, szkół podstawowych z Brzostku i Brzysk oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle  wraz z opiekunami i dyrektorami. Uczestnicy rajdu pokonali szlak z Ujazdu spod Krzyża Milenijnego  w Ujeździe  na zwieńczony krzyżem szczyt Góry Liwocz. Na czele pochodu dumnie kroczyli strzelcy ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" im. Józefa Piłsudskiego działającego przy LO w Kołaczycach. Pogoda, w przeciwieństwie do zeszłego roku, dopisała uczestnikom marszu.

  Po dotarciu na miejsce, gości i uczestników Rajdu powitał Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach – Pan Antoni Salacha. Słowa powitania skierował w stronę przedstawicieli władz samorządowych na czele ze Starostą  Jasielskim, Panem  Adamem Pawlusiem. W uroczystościach udział wzięli także: Naczelnik Wydziału Edukacji, Andrzej Papciak, Zastępca Naczelnika, Monika Gustek oraz  Zastępca Naczelnika Wydziału Promocji, Andrzej Konopka oraz Wójt Gminy Brzyska,  Rafał Papciak i ks. Gerard Stanula - kustosz  Sanktuarium na Górze Liwocz.

  Obchody rozpoczęły się od wspólnej Eucharystii w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie w Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju. Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Złotek - katecheta z LO Kołaczyce, a kazanie wygłosił ks. Gerard Stanula. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na posiłek - kiełbaskę z grilla i herbatę - serwowaną przez uczniów ZSUiS w Jaśle.

  Dalszą część uroczystości stanowił Przegląd Pieśni Patriotycznych poprowadzony przez Panią Justynę Maniak z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Uczestnicy uroczystości wysłuchali pieśni i piosenek patriotycznych, które często towarzyszyły walczącym, niosąc nadzieję i otuchę, ukazując radości i smutki żołnierskiego losu. W przeglądzie udział wzięli przedstawiciele szkół biorących udział w obchodach. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy I A - Patrycja Buczyńska, która swoją interpretacją znanej piosenki „Rozkwitały pąki białych róż” przeniosła wszystkich w atmosferę trudnych lat, które nie zdołały zniszczyć najpiękniejszego ludzkiego uczucia – miłości.

  Punktem kulminacyjnym uroczystości był Apel Poległych, w którym oddano hołd tym wszystkim, którzy walczyli i zgięli w walce o wolność naszej Ojczyzny. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, przed tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy AK została wystawiona warta honorowa, a apel odczytała strzelec Gabriela Merkwa z Jednostki Strzeleckiej 2094 w Kołaczycach. Następnie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenia znicza pamięci przez delegację na czele ze Starostą Jasielskim.

  Zabierając głos Starosta Jasielski , Adam Pawluś przypomniał trudną drogę Polaków do niepodległości, podkreślił potrzebę kultywowania, szczególnie przez młode pokolenie pamięci o poświęceniu i ofierze naszych przodków. Zachęcał też wszystkich do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W obliczu zagrożeń związanych z wojną na Ukrainie Starosta prosił  uczestników Rajdu o jedność dla dobra ojczyzny i przyszłych pokoleń oraz szczególnie podziękował „Strzelcowi” za zaangażowanie w promowanie postawy patriotycznej.

  Na zakończenie swojego wystąpienia Starosta podziękował Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach za zorganizowanie imprezy turystyczno-patriotycznej oraz  młodzieży za uczestnictwo w tym patriotycznym przedsięwzięciu. Drogę powrotną strzelcy umilili uczestnikom, śpiewając w marszowym rytmie żołnierskie przyśpiewki.

  Grzegorz Złotek

Our website is protected by DMC Firewall!