5 września na kołaczyckim rynku uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni  goście wspólnie czytali   „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w ramach akcji Narodowe Czytanie, inicjowanej rokrocznie  przez Prezydenta RP.

„Romantyczność”, Świteź”, Lilie”, „Świtezianka”, przeczytane przez gości: Stanisława Żygłowicza -  Burmistrza Kołaczyc, Janinę Hendzel -  Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej oraz nauczycieli i uczniów Kołaczyckiego Liceum, a także  „Pani Twardowska” w wykonaniu Jonatana Maciejowskiego – absolwenta szkoły,  pozwoliły na wydobycie uroku romantycznej poezji i ocalenie ponadczasowego przesłania w niej zawartego.

Dyrektor szkoły, Antoni Salacha, odczytując  fragmenty listu Prezydenta, podkreślił znaczenie „Ballad i romansów”, w które zostało wpisane przekonanie o  zwycięstwie sprawiedliwości, prawdy i dobra.

Czy myśl romantyczna oddziałuje  na współczesnego  człowieka? Czy  porusza i skłania do refleksji? …