W dniu 9 listopada br. odbył się, już po raz jedenasty,  Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości oraz Przegląd Pieśni Patriotycznych Liwocz 2021 . Organizatorami  wydarzenia, które wpisuje się w powiatowe obchody 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości, byli  Powiat Jasielski, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, Młodzieżowy Dom Kultury oraz ZSUiS w Jaśle.

Mimo niesprzyjającej aury uczestnicy – uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu jasielskiego, szkół podstawowych w Brzostku i Brzysk  wraz ze swymi opiekunami oraz dyrektorzy szkół  pokonali szlaki  z miejscowości Ujazd i Brzyska w stronę  góry Liwocz. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele władz samorządowych:  Starosta  Jasielski, Adam Pawluś, Naczelnik Wydziału Edukacji, Monika Gustek oraz Naczelnik Wydziału Promocji, Andrzej Konopka. 

Uroczystość na szczycie góry,  prowadzona przez Dyrektora LO w Kołaczycach, rozpoczęła się od Hymnu Państwowego,  w wykonaniu ucznia klasy II C, Igora Błażowskiego, modlitwy   w intencji Ojczyzny prowadzonej przez ks. Grzegorza Złotka. Kulminacyjnym punktem był Apel Poległych, przygotowany  przez JS 2094 Kołaczyce, odczytany przez  starszego strzelca Kacpra Michońskiego. Następnie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenia znicza pamięci przez delegację na czele ze Starostą Jasielskim, Adamem Pawlusiem.

Zabierając głos, Starosta Jasielski, Adam Pawluś przypomniał trudną drogę Polaków do niepodległości, podkreślił potrzebę kultywowania, szczególnie przez młode pokolenie,  pamięci o poświęceniu i ofierze naszych przodków.

W drugiej części uroczystości – Przeglądzie Pieśni Patriotycznych, poprowadzonym przez Panią Grażynę Leńczuk, Dyrektor MDK w Jaśle, uczestnicy wysłuchali pieśni i piosenek patriotycznych, które często towarzyszyły walczącym, niosąc nadzieję i otuchę, ukazując radości i smutki żołnierskiego losu. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III GA, Kornelia Węgrzyn, która swoją interpretacją znanej piosenki „Rozkwitały pąki białych róż” przeniosła wszystkich w atmosferę trudnych lat, które nie zdołały zniszczyć najpiękniejszego ludzkiego uczucia – miłości.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd