W dniach 27-28 września 2019 r. nasi Strzelcy brali udział w obchodach upamiętniających poległych uczniów jasielskiego gimnazjum. Wraz z koleżankami, kolegami i nauczycielami z I LO w Jaśle oraz innymi uczestnikami czynnie uczestniczyliśmy w uroczystościach, gdzie nasi Strzelcy pełnili wartę honorową. Dziś możemy z przekonaniem powiedzieć, że ten wyjazd zapamiętamy na długo. 

    W pierwszym dniu wycieczki dotarliśmy do Lwowa, gdzie odwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich. Odwiedziliśmy miejsca spoczynku zasłużonych osób - pisarzy, matematyków, sportowców, muzyków, polityków i bohaterów narodowych. Na mogiłach obrońców Lwowa złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze. Przebywanie w tym miejscu wywołało w nas nostalgię oraz podziw dla młodzieży, która oddała życie w walce za ukochaną ojczyznę. Kolejnymi punktami w naszym programie były: zwiedzanie katedry ormiańskiej, spacer uliczkami starego miasta oraz opera lwowska, w której obejrzeliśmy wyśmienity spektakl.
     W drugim dniu pojechaliśmy do Firlejówki za Lwowem, gdzie głównym punktem naszego pobytu na Ukrainie było odwiedzenie wsi Andrijiwka (przed II wojną światową Firlejówka), gdzie w 1920 r., w walce z wojskami bolszewickimi, polegli uczniowie jasielskiego gimnazjum wraz z prof. Romanem Saphierem.

Ta wyprawa była dla nas wspaniałą lekcją historii, pozwoliła nam poznać ukraińską kulturę i zwiedzić piękne zabytki.

Our website is protected by DMC Firewall!