Mimo upływu czasu, zmieniającego się świata, oni trwają jako wzory postaw. Właśnie takich wyjątkowych bohaterów, przedwojennych policjantów, poznawali  licealiści - uczniowie klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, przygotowując materiał  na  Ogólnopolski Konkurs „Policjanci w służbie historii”. 

W tym roku w Konkursie wystartowały dwie trzyosobowe drużyny - pierwsza w składzie: Adrianna Rak, Ilona Szymańska, Aleksandra Bober, opiekun merytoryczny - pani Renata Makara oraz  druga drużyna w składzie:  Adam Piątkowski, Klaudia Dubiel, Julia Jasionowicz, opiekun merytoryczny – pani  Ewa Śmietana. Zaprezentowały one sylwetki policjantów: Stanisława Stanka, urodzonego w 1900r. w Kleciach oraz Kazimierza Ogorzałka, urodzonego w 1913r. w Różance. W trakcie trwających prawie pół roku przygotowań uczniowie  musieli przygotować biogramy policjantów, filmy, odnaleźć i opisać miejsca pamięci, przeprowadzić żywe lekcje historii  dla młodszych kolegów. Praca nad tymi zadaniami okazała się bardzo wymagająca, ale  dała dużo satysfakcji. Uczniowie przeprowadzali wywiady m.in. z  synem  Stanisława Stanka, Janem, który z  mamą Kazimierą musiał po  aresztowaniu ojca uciekać z Borysławia.  Jak detektywi „tropili” w miejscowościach, w których urodzili się policjanci, ścieżki  po których oni kiedyś chodzili, szukali w archiwach rodzinnych zdjęć, pamiątek, listów. Próbowali ze strzępów informacji odtworzyć charakter swych bohaterów, ukazać ich służbę w Policji Państwowej (Stanisław Stanek służył m.in. w Dębowcu k. Jasła i Borysławiu, Kazimierz Ogorzałek  z kolei na posterunkach w woj. lubelskim); wyobrazić sobie, co czuli, gdy za moment mieli zginąć, zamordowani strzałem w tył głowy. Obaj policjanci zostali zamordowani w Twerze, a ich  nazwiska znajdują się na tabliczkach upamiętniających ich służbę na  cmentarzu w Miednoje.
  Zadaniem, które wymagało kreatywności młodych ludzi, było przeprowadzenie żywej lekcji historii: grupa badająca historię Stanisława Stanka przygotowała zbiórkę z harcerzami  z Kołaczyc, zaś drużyna prezentująca postać Kazimierza Ogorzałka wyruszyła wraz grupą ,,Strzelców’’ na  rajd śladami swojego bohatera. Tę żmudną pracę można podsumować słowami: pasjonujące poszukiwania, lekcja patriotyzmu, wspaniała przygoda, która w dodatku została doceniona przez jury Konkursu. Drużyny z Liceum w Kołaczycach znalazły się wśród dwunastki laureatów i w nagrodę pod koniec sierpnia b.r. wyjadą na tygodniową wyprawę edukacyjną, m.in.  do Wilna, Katynia, Miednoje, Ostaszkowa, Mińska. Będą więc mogli zacząć kolejną przygodę…

.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd