Już po raz drugi, w sierpniu bieżącego roku, dwa zespoły uczniów klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym, na którego trasie znajdą się m.in. Mińsk, Katyń, Miednoje, Wilno. Wyjazd jest nagrodą dla zwycięskich zespołów oraz ich opiekunów za najlepsze prace konkursowe, których przygotowanie trwało pół roku i wymagało wielu działań.

   Drużyny musiały bowiem  odszukać  postać przedwojennego  policjanta w swoim regionie, przygotować jego  biogram , odnaleźć w swojej okolicy i opisać miejsca pamięci, przygotować  film prezentujący jego służbę na rzecz Państwa Polskiego oaz przeprowadzić żywą lekcję historii dla uczestników spoza szkoły. Młodzież z Liceum w Kołaczycach zaprezentowała sylwetki policjantów: Stanisława Stanka ur. w Kleciach  i Kazimierza Ogorzałka ur. w Różance,  w ramach żywej lekcji historii zorganizowała rajd ,, Śladami pamięci” oraz zajęcia z harcerzami. W trakcie przygotowań uczniowie przeprowadzali wywiady z żyjącymi członkami rodzin zamordowanych policjantów. Największym wyzwaniem był montaż filmów, do których obejrzenia zapraszamy:

 

   Cieszymy się z sukcesu tym bardziej, iż do konkursu zgłosiło się aż 102 szkoły, a tylko 12 zespołów ( wśród nich kołaczycka młodzież)  zdobyło tytuł Laureata I stopnia.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd