W nocy z 29 na 30 sierpnia 2018 roku rozpoczęła się wyprawa edukacyjna laureatów, autorów najlepszych prac  II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjanci w służbie historii”, wśród których znaleźli się uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kołaczycach w składzie: Karolina Długosz, Barbara Gierut, Kamila Wojdyła, pani  Ewa Śmietana – opiekun. 34 uczniów policyjnych klas mundurowych, 11 opiekunów – nauczycieli pod opieką przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej – pani Karoliny Kolbuszewskiej oraz Komendy Głównej Policji  - kom. Artura Duszaka wyruszyli przez Litwę i Łotwę do Rosji.

   Pierwszy dzień podróży poświęciliśmy na odwiedzenie kilku miejscowości na Litwie: Ejszyszek, gdzie Polacy stanowią 90% mieszkańców oraz miejsc związanych z Józefem Piłsudskim: Zułowa, gdzie się urodził oraz kościoła pw. św. Kazimierza z XVIII w. w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony. W 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości obecność w tych miejscach miała szczególne znaczenie. Młodzież oddała także hołd Marszałkowi pod zasadzonym w 1937 r. Dębem Pamięci.

  W kolejnym dniu, zmęczeni po podróży, dotarliśmy późnym wieczorem do Moskwy. Plac  Czerwony, Plac Maneżowy, Kreml, armata Car Puszka, Sad Aleksandrowskij, to  miejsca, które wszyscy mieliśmy okazję zwiedzić . Pozostając pod ogromnym wrażeniem pięknej stolicy Rosji, nie zapomnieliśmy jednak o najważniejszym elemencie naszej wyprawy, czyli o uroczystościach z okazji  obchodów 18 rocznicy otwarcia cmentarza w Miednoje.

  Już tego samego dnia po południu nasza grupa połączyła się z oficjalną delegacją przedstawicieli Ambasady RP w Moskwie, na czele z zastępcą ambasadora, panem  Mirosławem Cieślikiem,  przedstawicieli Policji i Straży Granicznej oraz przedstawicieli Rodzin Katyńskich. Wspólnie udaliśmy się do Tweru, gdzie w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego odbyło się spotkanie z proboszczem parafii, ks. Markiem Tacikowskim, który od wielu lat opiekuje się Polskim Cmentarzem Wojennym w Miednoje. Ksiądz Marek przywitał nas bardzo serdecznie, nie ukrywając swojego wzruszenia. Ten dzień, pełen wrażeń,  zakończył się późnym wieczorem przeglądem umundurowania oraz ćwiczeniami musztry ze sztandarem, poprowadzonej przez uczestniczącego w wyjeździe przedstawiciela Komendy Głównej Policji Artura Duszaka.

  Niedziela 2 września dla nas oraz dla wszystkich uczestników tej  podróży była dniem najbardziej wyczekiwanym, pełnym bardzo silnych emocji, wzruszeń i refleksji.  Wzięliśmy udział w oficjalnych uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, gdzie odbyła się Msza Święta w której  laureaci z Kołaczyc brali udział wystawiając  sztandar szkoły razem z pocztami sztandarowymi pozostałych laureatów. Tu, pośród tysiąca tabliczek z imionami pomordowanych, zabrzmiał głos dzwonu pamięci, sygnał ,,Śpij Kolego” , zostały złożone kwiaty i znicze. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy być w tym dniu, w tym okrutnym miejscu i modlić się za pomordowanych Polaków.

  Intensywny dzień zakończył się  w  Ostaszkowie, gdzie na jednej z ponad 160 wysp Jeziora Seliger, wyspie Stołybnyj, położony jest męski monastyr czyli klasztor Pustelnia Niłowo-Stołobieńska, gdzie przetrzymywani byli w okresie od października 1939r. do kwietnia/maja 1940r. polscy Policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii, Straży Więziennej a także księża, ziemianie, osadnicy wojskowi, którzy zostali zamordowani w Kalininie (dawna nazwa Tweru) i pochowani w dołach śmierci w Miednoje. W tym tak ważnym dla nas Polaków miejscu odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii” oraz wręczenie dyplomów laureatom i podziękowań ich opiekunom przez Zastępcę Ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej, pana Mirosława Cieślaka.

  Po nocy spędzonej w ostaszkowskim monastyrze (tym samym, w którym przetrzymywani byli polscy jeńcy) zwiedzaniu klasztoru  udaliśmy się w dalszą drogę. Ostatnie dni naszej wyprawy obfitowały w miejsca ciekawe kulturowo i historycznie . Zaczęliśmy od Kowna, gdzie spacerowaliśmy po Starówce śladami Adama Mickiewicza, następnie udaliśmy się do Trok, gdzie zwiedzaliśmy zamek księcia Witolda oraz osadę Karaimów. Niezwykle mocnym przeżyciem było odwiedzenie Ponar, miejsca zapomnianego, a jakże ważnego. To tu bowiem znajdują się doły śmierci w których spoczywały ciała zamordowanych w czasie II wojny światowej Żydów i  Polaków.

  Na koniec  zwiedziliśmy urokliwe Wilno, którego widoki zaczęliśmy podziwiać od panoramy na Górze Trzykrzyskiej.  Odwiedziliśmy cmentarze na Antokolu i na Rossie, gdzie zapalaliśmy znicze przy grobach polskich żołnierzy.  Na wileńskiej Starówce pomodliliśmy się przed obliczemMatki Boskiej Ostrobramskiej, zatańczyliśmy poloneza na środku ulicy, podążaliśmy dalszymi śladami Mickiewicza.
 

  Z Wilna wyruszyliśmy wieczorem,  a późną nocą byliśmy już w Polsce. Pomimo wielkiego zmęczenia nikt jednak nie cieszył się z powrotu. Każdy z nas bowiem czuł jeszcze pewien niedosyt.


   Ta niezwykła wyprawa  była  dla nas, uczniów Kołaczyckiego Liceum wspaniałą żywą  lekcją historii. Poznaliśmy cudownych ludzi,  doznaliśmy niezwykłych przeżyć, godnie reprezentowaliśmy naszą szkołę w tak ważnych dla Polaków miejscach .

Our website is protected by DMC Firewall!