12 czerwca 2018 r. w Senacie RP odbył się finał konkursu „Bezpieczeństwo pożarowe na co dzień”, którego organizatorem był Senacki Zespół Strażaków.  Grupa uczniów z klasy mundurowej Kołaczyckiego Liceum znalazła się w gronie najlepszych. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych i składał się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego.

Podczas uroczystej gali finałowej, nagrody i wyróżnienia wręczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który podkreślił, iż konkurs cieszył się dużym powodzeniem, ponieważ wzięło w nim udział ponad 5 tys. uczestników.

W  kategorii szkół ponadpodstawowych  przedmiotem oceny był filmik edukacyjny wpisujący się w hasło: "Na straży naszego bezpieczeństwa".  Materiał filmowy, przygotowany przez licealistów, przedstawiał próbną ewakuację szkoły na wypadek zagrożenia pożarowego. Młodzi ludzie wykazali się kreatywnością, pokazali, iż wiedza, którą nabyli podczas zajęć z wiedzy ogólnopożarowej okazała się przydatna. Kręcąc film, a zarazem uczestnicząc w nim, mieli możliwość udziału na żywo w akcji gaśniczo – ratowniczej. Praca  została wyróżniona w okręgowym etapie konkursu przez jury, powołane przez parlamentarzystów biorących udział w konkursie  i skierowana na etap ogólnopolski. Tym sposobem uczniowie z Liceum w  Kołaczycach  stanęli na podium, zajmując II miejsce w Polsce.

Cieszymy się, że nasza młodzież z klas mundurowych ma możliwość uczestniczenia w tego typu konkursach, ponieważ uczy się jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia życia, poszerza nabytą wiedzę, zdobywa dodatkowe umiejętności, które mogą okazać się przydatne  zwłaszcza tym, którzy planują swoją przyszłość zawodową w służbach mundurowych.