W dniach 29.04 – 01.05.18r. zespół taneczny, działający w naszej szkole, odbył „tournée” po kilku miejscowościach na Węgrzech na zaproszenie „Szkoły Tańca” ze Sarospataku w ramach współpracy naszego Liceum z tą placówką. „Szkoła tańca” , założona przez dr. Muchę, obchodziła 20-lecie istnienia i z tej okazji w Sarospotaku odbyła się uroczysta sesja, w której wziął udział dyrektor Szkoły, Pan Antoni Salacha.

  Sesja była ubarwiona występami młodzieży ze „Szkoły tańca”,  a także ze szkół tanecznych ze Słowacji, Ukrainy i Rumunii, a także występem naszej młodzieży, która zaprezentowała dwa tańce -  kujawiaka i jive’a. W następnym dniu wzięliśmy udział w „Święcie wiosny” w miejscowości Cigand, gdzie w uroczystym, barwnym pochodzie witaliśmy wiosnę, poznając przy okazji lokalne ludowe obrzędy. Po paradzie nastąpiły występy w muzeum wsi węgierskiej w Cigand. Młodzież naszego liceum zaprezentowała 40- minutowy występ , tańcząc kujawiaka, jive’a , salsę i dając pokaz polskich pieśni biesiadnych. Występ bardzo się podobał lokalnej ludności.

  30 kwietnia wystąpiliśmy w miejscowości Mezokeresztes, gdzie odbywały się lokalne uroczystości gminne. Również tutaj zostaliśmy ciepło i mile przywitani, a występ naszej młodzieży został nagrodzony gromkimi oklaskami. Ugoszczono nas na zakończenie tradycyjnym węgierskim gulaszem, a burmistrz wręczył młodzieży pamiątkowe prezenty.

  Ostatni dzień pobytu to 1 maja, który jest również świętem na Węgrzech i ten dzień zamykał obchody 20-lecia „Szkoły Tańca” w Sarospataku. Wczesnym popołudniem, w piękny majowy dzień przez całe miasto przeszedł korowód tancerzy z Węgier, ze Słowacji, Ukrainy, Rumunii i Polski- z naszego liceum, ubranych w stroje ludowe i stroje tańców współczesnych. Korowodowi towarzyszyła muzyka i pieśni, my śpiewaliśmy nasze pieśni biesiadne. Ten barwny korowód przeszedł przez zabytkowe miasto i zakończył się przed Bramą Wodną na zamku, gdzie na scenie do wieczora odbywały się występy grup tanecznych. Dopisała pogoda, która zgromadziła mnóstwo widzów. Również tutaj nasz występ bardzo się podobał i zachwycił profesjonalizmem tancerzy. Młodzież  zespołu tanecznego przygotowali Państwo Berkowiczowie, którzy prowadzą od lat w naszej szkole kurs tańca oraz Pani Anna Filipek , która się zespołem opiekuje.

  Podczas całego wyjazdu spotkaliśmy się z bardzo serdecznym przyjęciem, poznaliśmy węgierską gościnność, posmakowaliśmy tradycyjnej kuchni tego kraju oraz zobaczyliśmy zwyczaje i tradycje Węgrów tego regionu. Opiekowali się nami instruktorzy ze „Szkoły Tańca” na czele z Dyrektorem Panem Muchą .

  Wyjazd był niezwykle inspirujący, ciekawy oraz wszechstronny i dla każdego uczestnika zostawił w pamięci niezapomniane wspomnienia. 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!