29 października 2012 r. w Medycznej Szkole Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle odbył się Dzień Otwarty. Wzięli w nim udział uczniowie klas III, którzy są szczególnie zainteresowani kontynuowaniem edukacji w kierunku zawodów medycznych. Brali oni udział w licznych pokazach i zajęciach, m.in. ratownictwa medycznego, produkcji leków, kosmetologii itp.

                                                                                        Katarzyna Gardzina, Marzena Sikora

 

    Udział w konkursie wzięło aż  19 osób, które przygotowały piękne kompozycje florystyczne z dostępnych jesienią kwiatów, liści i owoców.

Wyniki:
I miejsce –   Edyta Szczepanik (IIb)
II miejsce –  Marta Zemrys (Ib)
                       Gabriela Rączka(IIa)
III miejsce – Małgorzata Knap (IIb)
                       Natalia Proszowska (IIb)
                       Adrianna Grotkowska (IIb)

 

     W dniach 15,22, 23 i 31 października 2012 w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe z zakresu „Profilaktyki uzależnień i zachowań ryzykownych” zainicjowanych przez pedagoga szkolnego. Zajęcia te przeprowadził Pan Piotr Gozdecki, psychoterapeuta z Poradni Leczenia Uzależnień w Jaśle – specjalista w terapii indywidualnej i grupowej osób uzależnionych. Młodzież zorganizowana w ośmiu grupach warsztatowych chętnie uczestniczyła w metodach i technikach aktywizujących stosowanych przez prowadzącego podczas warsztatów. Podejmowano problemy dotyczące uzależnienia od alkoholu, narkotyków, Internetu, gier komputerowych, seksu, itp. Praktyka i doświadczenie Pana Piotra wywołały szereg pytań młodzieży na temat jego pracy, form terapii, skuteczności leczenia i wielu innych sytuacji problemowych.

     Panu Piotrowi Gozdeckiemu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i prowadzenie zajęć warsztatowych oraz liczymy na dalszą równie owocną współpracę.

Przygotowała Mariola Walczak

    Grupa uczniów z kołaczyckiego liceum spędziła dni 16 – 18 października w Pradze. Młodzież wyjechała w ramach realizacji projektu Hi! Привет! Hallo! - pociągiem marzeń w świat – przedsięwzięcia, które zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie „Projekt z Klasą”.

W Pradze na deskach teatru

    Licealiści wzięli udział w wykładzie i warsztatach teatralnych w jednym z najznamienitszych europejskich teatrów - Teatrze Narodowym w Pradze. Poznali historię miejsca, zwiedzili jego imponujące neorenesansowe wnętrza, a przede wszystkim mieli okazję stanąć na światowej sławy scenie. Dla grupy młodych miłośników sztuki i gry aktorskiej ogromnym przeżyciem było przeniesienie się z małej szkolnej sceny na deski teatru, w którym występują znani aktorzy z całego świata.

    W Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach zrealizowany został kolejny punkt projektu Hi! Привет! Hallo! – pociągiem marzeń w świat, który został laureatem ogólnopolskiego konkursu wydawnictwa Nowa Era – projekt z klasą.
    Nasz projekt przygotowany został w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim i w tych językach odbywa się jego realizacja. Ostatnio przygotowany fragment projektu dotyczył języka niemieckiego. Młodzież naszej szkoły pod opieką pani mgr Wiolety Maziarz przygotowała przedstawienie pt. ˶ Unsere kulturelle Reise durch Berlin ̋. W trakcie przedstawienia młodzież zaprezentowała ciekawe informacje na temat Berlina i Niemiec. Młodzież przygotowała prezentację  multimedialną, zdjęcia, piosenki zespołów  pochodzących z Niemiec, fragmenty literatury niemieckojęzycznej. Przy pomocy tych materiałów uczniowie w interesujący sposób zaprezentowali ciekawe miejsca warte zobaczenia w Berlinie, kilka elementów dotyczących historii Niemiec, ważne postaci pochodzące z Niemiec, niemiecką literaturę i muzykę oraz imprezy kulturalne odbywające się w Berlinie.
    Celem projektu jest przede wszystkim rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językami obcymi, poszerzenie wiedzy z zakresu kultury krajów anglojęzycznych, rosyjskojęzycznych i niemieckojęzycznych, wszechstronny rozwój ich osobowości i talentów, kształtowanie postawy ciekawości, otwartości i tolerancji w stosunku do innych kultur, współpracy w grupie oraz umocnienie wiary we własne możliwości językowe. Jesteśmy pewni, że ten projekt  przyczyni się do realizacji naszych celów.

   Dwoje uczniów: Mateusz Knapik (kl. Ia) i Wioleta Włodarczyk (kl. Ib) zdobyło wyróżnienia w VIII Powiatowym Konkursie „Nagroda Literacka Nike” w kategorii: recytacja.
  Przesłuchania uczestników miały miejsce 15 października b. r. w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: recytacji oraz poezji śpiewanej. Do prezentacji mogli wybrać dowolny utwór lub fragment z twórczości laureatów Nagrody Literackiej Nike. Mateusz przygotował fragment powieści „Gnój” Wojciecha Kuczoka oraz wiersz Czesława Miłosza, a Wioleta wiersz Jarosława Marka Rymkiewicza „Co zostało z Pascala?” i także fragment powieści „Gnój”. Jurorzy oceniali dykcję recytatorów, interpretację utworów, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.
   - Konkurs ma na celu rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania współczesną literaturą wykraczającą poza kanon szkolnych lektur - mówiła pani Helena Gołębiowska, wicedyrektor JDK i  jurorka. - Uwrażliwia odbiorcę na piękno współczesnego języka i otwiera go na świat wartości zawartych w lekturach laureatów Nagrody Literackiej Nike; propaguje kulturę żywego słowa i sztukę recytacji oraz przygotowuje młodzież do twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym lokalnych i regionalnych środowisk.
    Opiekę merytoryczną naszym uczniom zapewnili nauczyciele języka polskiego, pani Ewelina Drozd oraz pan Zbigniew Szczerba. Recytatorów zachęcamy do wytrwałej pracy i życzymy dalszych sukcesów.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd