Dnia 10 kwietnia 2017 pod Obeliskiem upamiętniającym ofiary mordu katyńskiego, Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha oraz młodzież licealna z Kołaczyc złożyli hołd zamordowanym w Katyniu, Smoleńsku, Charkowie żołnierzom pochodzącym z Kołaczyc.

NAZWISKA OFICERÓW UPAMIĘTNIONE NA OBELISKU:

Mjr dyp. inż. Stanisław Cieślik (ur. 28.VIII.1893 w Kołaczycach), w latach 1914 – 1918 służył w armii austriackiej, mianowany podporucznikiem 1 listopada 1911 roku.

Mjr łącz. Jan Antoni Gustek (ur. 24.I.1896 w Kołaczycach), żołnierz armii gen. Hallera.

Mjr piech. Andrzej Józef Mika (ur. 14.IX.1898 w Kołaczycach), odznaczony srebrnym krzyżem zasługi.

Kpt. piech. Antoni Muliński (ur. 4.VI.1897 w Kołaczycach), absolwent gimnazjum i austriackiej szkoły oficerskiej, awansowany do stopnia kapitana w 1931 roku.

Ppor. piech. Jan Władysław Sarna (ur. 22.I.1912 w Lublicy), mianowany podporucznikiem 1 stycznia 1936 r.

Mjr piech. st. sp. Stanisław Soczek (ur. 28.IV.1890 w Kołaczycach), w latach 1914-1918 służył w armii austriackiej, uczestnik obrony Lwowa, odznaczony krzyżem walecznym.

Kpt. Karol Glazur (ur. 30.IV.1891 w Kołaczycach), odznaczony srebrnym krzyżem zasługi i medalami za wojnę 1918-1921.

Por. Ludwik Nowak (ur. 27.VII.1909 w Kołaczycach), porucznikiem mianowany 23 lutego 1934 r.

Trzeba zabić polskich oficerów, bo "są zatwardziałymi, nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej” – zaproponował Beria. Stalin przytaknął.

Ławrientij Beria, szef NKWD, przedstawił Stalinowi 5 marca 1940 roku osobliwą notatkę. Pismo dotyczyło polskich jeńców wojennych i aresztowanych obywateli przetrzymywanych w więzieniach Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. Zaproponował: skoro Polacy "są zatwardziałymi, nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej” należy ich sprawy "rozpatrzyć w trybie specjalnym, z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelanie”. Stalin oraz Biuro Polityczne poparły propozycję. Rozpoczęła się realizacja zbrodniczego planu. Likwidacja obozu w Kozielsku rozpoczęła się 3 kwietnia, a dwa dni później obozów w Ostaszkowie i Starobielsku.

Pod wpływem przemian 1989 roku bliscy Ofiar zbrodni katyńskiej zaczęli się organizować w całej Polsce, chcąc jako wspólnota rodzin zjednoczyć działania na rzecz ujawnienia prawdy o Katyniu. W tym oddolnym ruchu aktywną rolę odegrały przede wszystkim dzieci – córki i synowie Ofiar, działający w imieniu swoim i swoich Matek, wdów katyńskich.