Stan wojenny został wprowadzony w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Bezpośrednią przyczyną jego ogłoszenia była próba zniszczenia NSZZ Solidarność, która na mocy porozumień sierpniowych z 1980 roku została uznana za legalny związek zawodowy. W ciągu roku poparcie dla niej zadeklarowało około 10 milionów ludzi. Oficjalnie podano do wiadomości, że powodem wprowadzenia stanu wojennego była zła sytuacja gospodarcza kraju. Dopiero w późniejszych uzasadnieniach mówiono o groźbie zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego.

   13 grudnia w godzinach porannych generał Wojciech Jaruzelski ogłosił w telewizji decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego, a także przejęciu władzy w Polsce przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. W całym kraju wybuchły strajki, a do  najbardziej krwawych zajść doszło w kopalni „Wujek” w Katowicach, gdzie 16 grudnia 1981 roku  zginęło aż 9 górników. Do dzisiaj trwają spory historyków o to, czy stan wojenny był zamachem stanu i czy groźba radzieckiej interwencji była realna. Oficjalnie stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku.

   Aby upamiętnić 35. rocznicę tych wydarzeń w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach,  w dniu 14 grudnia 2016 roku, odbył się uroczysty apel poświęcony tej bolesnej karcie w historii Polski.

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!