Dnia 29 listopada 2016, kolejny już rok, Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach zorganizowała wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,  konkurs literacko - artystyczny pn. „Wolni od uzależnień”. Jak zawsze, w sposób niezwyczajny i przykuwający uwagę, przedstawiono problematykę uzależnień wśród młodzieży i dzieci.

Celem każdej edycji konkursu „Wolni od uzależnień” jest promowanie profilaktyki uzależnień wśród uczniów, podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży na temat negatywnych konsekwencji wynikających z używania środków psychoaktywnych, propagowanie wiedzy na temat szkodliwości uzależnień, zaangażowanie uczniów z terenu gminy do działań profilaktycznych oraz uświadomienie odpowiedzialności za swoje zdrowie.

Konkurs „Wolni od uzależnień” pokazał w pracach plastycznych i literackich ból uzależnienia i ciężką walkę wychodzenia z nałogów. Podczas uroczystego finału młodzież obejrzała wystawę ponad 50 plakatów wykonanych przez gimnazjalistów i licealistów z Gminy Kołaczyce, dotyczącej tematyki zmagań z uzależnieniami, wysłuchała prezentacji jednej z nagrodzonych prac literackich i obejrzała bardzo wymowny spektakl pt. „Misja specjalna”, przygotowany przez naszych licealistów. Opiekunami spektaklu była Pani Grażyna Żygłowicz oraz Pani Mariola Walczak. Kilka dni wcześniej kołaczyccy licealiści doświadczyli niezwykłego spotkania. Zobaczyli i wysłuchali opowieści więźniów-skazanych, którzy jadąc samochodem pod wpływem alkoholu, zabili innych ludzi (przyjaciela, ojca małych dzieci, ludzi sobie znanych albo obcych zupełnie). Jak podkreśla Dyr. Pani Agnieszka Jamróz-Płaziak, koordynator i inicjator spotkania, była to dosadna terapia szokowa dla młodzieży, która oko w oko spotkała się z ludźmi, którym uzależnienie /alkohol/ złamało życie i naznaczyło nieustannym cierpieniem, wyrzutami, poczuciem piętna sprawcy. Na własne oczy młodzi ludzie zobaczyli tragedię i dramaty życiowe spowodowane nałogami.

W finałowym dniu konkursu „Wolni od uzależnień” Laureatom nagrody wręczyli: Z-ca Burmistrza Jerzy Sypień, Dyrektor Liceum Pan Antoni Salacha oraz Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Pan Jerzy Okarma.

Cenne nagrody były uznaniem dla talentu i dużej świadomości laureatów o zagrożeniach spowodowanych uzależnieniami. Były również zachętą do podejmowania tematyki ostrzegania przed uzależnieniami w swoich grupach rówieśniczych.

Poziom prac plastycznych był bardzo wysoki. Wymowne prace były bogate w elementy tematyczne, ujmujące najbardziej aktualne uzależnienia (internet, dopalacze, leki czy telewizja). Uczestniczące szkoły po raz kolejny udowodniły, że temat edukacji młodzieży wolnej od uzależnień wciąż jest kontynuowanych w szkołach, bo jest konieczny. Poziom literacki przykuł uwagę przeszywającą wręcz znajomością dramatu uzależnień. Pisane, jak gdyby z autopsji, ukazały rozpacz osób dotkniętych nałogiem palenia, alkoholowym czy narkomanią.

Wszyscy uczestnicy składają podziękowania na ręce Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach za coroczne podejmowanie trudnego tematu uzależnień i organizowanie bardzo ważnego konkursu edukacyjnego.
Każdy uczestnik konkursu, zarówno literackiego jak i plastycznego, otrzymał upominek. Wszystkim gratulujemy. Autorzy nagrodzonych prace w konkursie literackim to:
I - Aleksandra Stec  / liceum
II - Mateusz Michalec / liceum
I - Wiktor Cieślik / gimnazjum
II - Bartłomiej Szynal /gimnazjum
III- Agnieszka Maziarz / gimnazjum

a w konkursie plastycznym:
I - Katarzyna Sypień / liceum            I - Karol Janik / gimnazjum
II - Emanuela Latoszek / liceum        II - Tomasz Mamroł / gimnazjum